Metabolik Cerrahi - İzmir Bariatrics

Metabolik Cerrahi

Metabolik Cerrahi nedir ?

Uzun zamandır yaygın olarak çeşitli obezite ameliyatları tüm dünyada yapılmaktadır. Bu ameliyatların bir kısmı mide hacmini kısıtlamaya yönelik (tüp mide), bir kısmı besin emilimini azaltmaya yöneliktir (gastrik bypass). Şişman şeker hastalarında ameliyatın hemen sonrasında daha kilo vermeden büyük bir kesiminde şekerin düzeldiği ve insüline olan ihtiyacın ortadan kalktığı fark edilmiştir. Bunun üzerine obezite ameliyatı sonrasında şeker hastalığından kurtulmaya sağlayan başka etkenlerin olması gerektiği düşünülmüş ve bu konuda detaylı araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Bağırsakların yerini değiştirmenin bu etkilere neden olabileceği anlaşılmıştır. Obezite ameliyatı ile ince bağırsağın son kesimine geçen gıdanın arttığı, bu geçen gıdanın artışı ile doğru orantılı olarak ince bağırsağın bu kesiminde bulunan L hücresi denilen hücrelerden GLP-1 hormonun salgılanmasının da arttığı anlaşılmıştır.

GLP-1 hormonundaki artışın da pankreasta insulin salgılayan beta hücre sayısını çoğalttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak insülin üretimini artırdığı ve insülin cevabını güçlendirdiği anlaşılmıştır. Ayrıca GLP-1 karaciğer, kaslar ve yağ dokusunda insülin direncini ortadan kaldırdığı bu sayede hastaların ameliyat sonrasında kısa sürede daha kilo vermeden şeker düzenlemesinin yapılabildiği ve şeker hastalığından kurtulabildiği düşünülmektedir.

Bunun üzerine ince bağırsağın son kısmından sindirilmemiş gıdaların daha çok geçmesine olanak verecek ameliyat modelleri geliştirilmiştir. Bu ameliyat yöntemlerine de şeker hastalığı ameliyatı denilmiştir.

Bu ameliyatla hastaların yaklaşık % 90’ı şeker hastalığından tamamen kurtulmaktadır. Şeker hastalığından kurtulduğu gibi şeker hastalığının ve şişmanlığın beraberinde getirdiği yüksek tansiyon, kalp hastalığı, kolesterol yüksekliği, dislipidemi, karaciğer yağlanması ve uyku apnesi gibi pek çok yandaş hastalığı tedavi edebilmektedir.

Metabolik Cerrahi kimlere uygulanmaktadır?

Vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olan insülin depoları henüz tükenmemiş Tip 2 diyabet hastaları bu ameliyatı olabilirler. Ameliyata karar verildiğinde öncesinde bir takım tetkiklerle sizin ameliyatla düzelebilme şansınıza bakılmaktadır.

Metabolik Cerrahi (Şeker hastalığı ameliyatı) nasıl yapılmaktadır?

Bu ameliyat şişmanlık ameliyatları gibi laparoskopik yani kapalı olarak yapılabilmektedir. Genel anestezi altında yapılmaktadır, yaklaşık 2-3 saat süren bir işlemdir. Karna açılan 5 delikten girilen aletlerle yapılabilmektedir. Birinci aşamada tüp mide ameliyatı yapılır. İkinci aşamada ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleşim yerinden yaklaşık 250 cm mesafeden ince barsak kesilerek alt ucu mide ile bağlanır. İnce bağırsağın son kısmı mide çıkışına yaklaştırılır. İleum denilen bu ince bağırsağın son kısmı GLP-1 adı verilen ve pankreas dokusundan insülin salınımını uyaran bir hormon salgılar ve ince bağırsağın son kısmının mide çıkışına yaklaştırması bu hormonun salgısını arttırır. Mideye giren besin maddelerinin 2/3′ ü bu yeni yapılan yoldan geçecektir.
Üçüncü aşama ise alt ucu mide ile birleştirilen bağırsağın üst ucunun (safra ve pankreas salgıları getiren kısım) ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleşim yerinden yaklaşık 80-100 cm’ e bağlanmasıdır. Duodenum denen Oniki parmak bağırsağından GIP salınır. GİP insülin direncini arttıran bir hormondur. Gıdaların 2/3′ ü yeni bağlantı yolundan geçtiği ve oniki parmak bağırsağından sadece 1/3 lük gıda geçtiği için GİP salınımı azalmaktadır.
Hem hacim kısıtlayıcı hem emilimi engelleyen bir ameliyat yöntemidir.Ameliyat sonrasında her şey yolunda giderse birinci gün su içmeye başlamaktalar 2. veya 3. Gün sulu gıdalara geçilmektedir. Ekstra bir sorun olmazsa 3 veya 4. gün arasında taburcu edilmektedir. Bu ameliyatla şeker hastaları hem şeker hastalığından, hem fazla kilolarından hem de şeker hastalığının sebep olduğu diğer hastalıklardan büyük bir olasılıkla kurtulabilmektedir.

Bu ameliyattan sonra şeker hastalığından ne ölçüde kurtulabilirsiniz ve daha sonrasında şeker hastalığı tekrar edebilir mi?

Şişman tip 2 şeker hastasının pankreas rezervi tükenmemişse %90’ın üzerinde şeker hastalığından kurtulabilmektedir. Bu ameliyatın yapıldığı hastaların yaklaşık 5 yıllık takipleri sonucunda şeker hastalığının tekrar etmediği gösterildi.

Metabolik Cerrahi ile şişmanlık ameliyatı arasında ne fark var?

Bu ameliyatın şişmanlık ameliyatları ile benzer yönleri olduğu gibi farklı tarafları da mevcuttur. Bu farkların en önemlileri;

1) Şeker hastalığını daha iyi kontrol etmesi

2) Devre dışı bırakılan ince barsak olmadığı için çok fazla emilim sorunu yaşanmamakta ve sonrasında çok fazla ilaç ve takviye tedavilere ihtiyaç olmamaktadır.

Metabolik Cerrahi (Şeker hastalığı ameliyatı) ne kadar riskli?

Şeker hastalığı ameliyatı mide ve ince bağırsak üzerinde işlemler yapılan ve %1 in altında ölüm riski olan ciddi bir ameliyattır. Fakat şişmanlık ve şeker hastalığı ve bunların beraberinde getirdiği bir sürü ağır hastalık ve bütün bunların insana vereceği zarar ve ölüm riski bu ameliyatın riskinden daha fazladır.

Metabolik Cerrahi (Şeker hastalığı ameliyatı) ile nasıl bir sonuç elde edilir?

Şeker haplarının ve insülin iğnelerinin tam olarak bırakılması yada azaltılması.
Kan şekerinin yüksek seyretmesi nedeniyle karşılaşacağınız göz, böbrek, nörolojik problemler, kalp ve damar sorunlarınıdanda kurtulabilir yada en aza indirilir.
Şeker hastalığının yanında var olan şişmanlık, tansiyon yüksekliği, uyku apnesi, kolesterol yüksekliği koroner arter hastalığı ve polikistik over sendromu gibi çoğu hastalıklardan da kurtulabilirler.

Günümüz şartlarında şeker hastalığının uzun süreli kalıcı tedavisini sadece cerrahi ile başarıla bildiği anlaşılmıştır. Şeker hastalığının tedavi alternatiflerinden birinin de cerrahi olduğunu, ameliyat başarısında en önemli rolün pankreastaki insülin rezervlerinin tükenmemiş olması ve ciddi geri dönüşü olmayan organ hasarlarının başlamamış olması gerekmektedir.

Canım Hocam; iyi ki tanımışım sizleri.. Komplikasyonsuz , ağrısız yepyeni bir hayata merhaba dedim. İyi ki varsınız? Sevdiklerinizle musmutlu bir ömür dilerim.Mesleğinizde büyük başarılarınız daim olsun.. Ekibinize ve size her zaman minnet duyacağım..Sevgiler??? 
Ps: İhtiyacı olan herkese tavsiye ederim.Hayatınızda en mutlu olduğunuzu hissettiğiniz günler çok yakın.. İnanın..

Tuba Yorgancı Haklı

10ay once tanıstım aynı gun ameliat oldum sızde tanışın sizde olun 73 kg gitti hayat yeniden ve çok daha eğlenceli bilginize

Umut Çakır

kendisi ile bı çok defa hem keyifli hemde başarılı obezite ameliyatına girdim.tanidigim en becerikli doktorlardan biri.obez olsam ona ameliyat olurdum

Mahmut Gülşen Bingöl

İşine saygılı,insanı seven,güleryüzlü,sabırlı çok ama çok sabırlı,dürüst,hasta gibi para gibi görmeyen bakmayan dost gören,eşimin 17cmlik karaciger ameliyatını basarili bir sekilde yapan kurtaricimiz.tskler.görmek istediğimiz tıp adamı hocam siz çok ama çok iyi yerlere layıksınız...Çağrı ailesi

İsmail Çağrı

Dr.Yalım Bey’i genel cerrahi ile ilgili oluşabilecek tüm sıkıntılarınızda gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Orçun Batmaz

9ay önce tanıştım hiç düşünmeden ameliyat olmaya karar verdim.başarılı bir operasyon ardında da saat geç erken seçimi yapmadan arayabildiğim tam destek ve güven veren başarılı bir cerrah yalım hocam ...

Işıl Şekeroğlu

anlatmaya gerek yok tanımak lazım istanbulda Yalım hoca denmez baba denir adamin kralı

Fuat Ceran

Yalim hocami 5 yıl önce tanıdım ama iyiki de tanımışım çok başarılı bir ameliyatla beni sağlığıma kavuşturdu güler yüzüyle tatlı diliyle mesleğinin hakkini vererek yapan hocam benim iyiki varsiniz allahım size sağlıklı huzurlu nice yillar versin ailenizle birlikte

Figen Ersöz Can

Obezite ve metabolizma cerrahisi için tavsiye ederim

Cumhur Tekin

Adam gibi adam calismalarinda basarilar dilerim yalim BABA

Ferhat Ceran

5 ay önce tanıdım güvendim çok sevdim doktorumu ameliyat oldum ve iyiki olmuşum. hayatımda verdiğim en doğru karar diyebilirim herkese doktorumu tavsiye ediyorum iyiki tanımışım iyiki var yalım hocam ??

Seval Yılmaz

tavsiye ederim kendisi iyi ve bilgili bir cerrahtır.

Bahri Başaraner

 

sevecen ve deneyimli bir doktor?

Sezen Yalım

 Kendisi çok iyi bir cerahdır, ameliyattan üç gün sonra hiç ağrısız eve döndüm. Profesyonel ve çok güleryüzü. Her soruma ayrıntısı ile bıkmadan cevap verdi ve aydınlattı

 

Meral Adıgüzel İllez

Hastasına önce değermekte moral vermekte hem piskolojıkmen sonra ameliyatında çok basarili sevdiğim değer verdiğim bir doktor sadece üzüldüğüm bizden ayrılması öğle gerekıyormuştur saygı duyarım size basarılar dilerim

Meral Balıkçı

Ağrısız sızısız cerrahi müdahale için Yalım Hocam en doğru adres

İnanç Karacan

3 arkadaşımı ameliyat etti. Şu an üçü de hayata yeniden başlamış gibi. Alanında ülkenin en iyisi

Muzaffer Nerse

 .hayatimi bana tekrar geri veren yalin hocama sonsuz tesekkurler iyu ki siz tanimisim iyi ki beni ameliyat ettiniz..

Murat Akkaplan

Konusuna hakim, guleryuzlu, başarılı bir cerrah

Hüseyin Ünsal

Hayat Yalım hocanın dokunuşu ile daha güzel 2.5 sene araştırdığım konuştuğum doktor sayısız kendisi ile yaptığım 10 dakikalık görüşme sonucu hayatımı değiştirdi bilgisi ve ilgisi çok fazla her zaman ulaşılabilir olması ve sizin tüm sorularınızı sabırla en iyi şekilde cevap veren birisidir sayesinde artık daha sağlıklıyım ? cansın Hocam .. King Of The Doc.

Berk Taşkın

Ellerinde yeniden doğdum,kesinlikle tavsiye ederim

Mustafa Güler

Başarılı operasyonlar yapan sayın doktorumuz sonuna kadar destekçisiyiz

Bilge Arval

Sizi Arayalım

WhatsApp WhatsApp Destek