Mide Balonu İzmir | Mide Balonu Fiyatları İçin Bizimle İletişime Geçin.

Mide Balonu

Mide balonu, hekimler tarafından endoskopi işlemiyle mideye yerleştirilen silikon bir balondur. Günümüzde obezite ile savaş noktasında genel cerrahlar mide balonu uygulamasını gerçekleştirmektedirler.

Nedir?

Vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan, obezite cerrahisi operasyonlarını tolere edemeyecek veya bu özelliklere sahip oldukları halde cerrahi girişim uygulanmasını istemeyen veya obezite ameliyatı öncesi kilo vermesi gerekenler için uygun olan bir silikon balondur.

Balonla Zayıflama Nasıl Sağlanır?

Mide içerisinde kapladığı hacim sayesinde kilo vermek isteyen kişilerin daha az porsiyonlarda yiyerek ideal kiloya daha erken ulaşmalarını sağlamaktadır. Buradaki amacımız kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar, besin değeri yüksek ancak kalori içeriği düşük porsiyonlar tercih etmesi ve bunu yaşam tarzı haline dönüştürmesini sağlamaktır. Mide balonu midede 6-12 ay gibi uzun bir süre kaldığı için sağlıklı ve düzenli beslneme alışkanlığını edinmek daha kolay bir hale gelmektedir. Zayıflamada etkisi büyüktür. Şişmanlık tedavisinde obezite (bariatrik) cerrahiye göre daha basit bir işlem olup hastaların şişmanlık tedavisinde ameliyat gerektirmeden uygulanması nedeniyle çok tercih edilen bir yöntemdir. Şişmanlığın tedavisindeki tıbbi yöntemler arasında günümüze kadar mide kelepçesi, mide bandı gibi işlemler fazlasıyla uygulanmış ancak 2016 yılının sonlarına doğru yerini mide balonuna bırakmıştır. Balon tedavisindeki en büyük handikaplardan bir tanesi zayıflatıcı etkisi yavaş yavaş gerçekleşmektedir.

Kimlere Takılır?

Vücut kitle indeksi 25-30 (hafif şişman) ve 30-35 (obezite) arasında yer alan ve metabolik rahatsızlık riski taşıyan, BKI değeri 35-40 (3.derece obez) arasında olup obezite cerrahi operasyonlarını kaldıramayacak ya da bu özelliklere sahip oldukları halde cerrahi girişim uygulanmasını istemeyen kişiler, vki değeri 40 (morbid obezite) ve üzerinde olan obezite ameliyatı öncesi kilo vermesi gereken kişiler mide balonu operasyonu için uygundur. Vki (vücut kitle indeksi) değerine göre morbid obezite seviyesine ulaşmış ve bir çok yandaş rahatsızlığı bulunan hastalar obezite cerrahisi için uygun değil ise, mideye balon uygulaması ile obezitenin yol açtığı tahribatları engellemek amacı ile kilo verimi sağlanır. Yada 10-15 kilo fazlası olan ancak diyetle ve egzersiz yolu ile kilo verememiş hastalara uygulanır. Cerrahi bir yöntem olmaması, hastanede kalınmasının gerekmemesi, işlemden sonra 1-2 saat içerisinde taburcu olunması, cerrahi işlemler gibi riskleri olmaması, tokluk hissi vermesi, sedasyon yolu ile uyutulması (ciddi anestezi alımı olmamaması), zayıflamaya (zayıflatıcı) yardımcı olması nedeniyle tercih edilir.
Vki değeri morbid obez statüsüne ulaşmış ve ameliyatı riskli olan hastalar için bu durumu kendilerine anlatmak hayata küsmelerine sebep olmaktadır. Vki değeri yüksek bu hasta grubu transit bipartisyon (şeker hastalığı ameliyatı), sleeve gastrektomi (mide küçültme/tüp mide) operasyonlarını olmadan önce belirli bir kiloyu vermeleri ve operasyona daha güvenle girmeleri için mide balonu uygulaması yapılır.

Balon Yaş Sınırı Nedir?

Mide balonu 18 ile 65 yaş arasındaki kişilere uygulanmaktadır.

Mide Balonu Nasıl Takılır? 

Mide balonu alanında uzman gastroenterolog ve genel cerrahlar tarafından mideye yerleştirilir. Mide balonlarının hava ya da sıvı şekilde şişirilebilen olmak üzere iki farklı türü vardır. Balonun büyüklüğü ve ne kadar şişirileceği hastanın kilosuna göre ayarlanmakta ve kişiye özel bir uygulama yapılmaktadır. Balonun sıvıyla ya da havayla şişirileceği ise hekim tercihine bağlıdır.

Ne Kadar Kilo Verilir?

Mide balonuyla kilo verme kişinin mevcut fazla kilosu, metabolizma hızı, cinsiyet, yaş, metabolik ve hormonal hastalıklar, kişinin diyete uyumuna ve fiziksel aktiviteye göre değişiklik gösterecektir. Ortalama olarak kilonun %20-30’u verilmektedir. Diyete uyum ve fiziksel aktivitenin artması bu oranı daha da arttıracaktır.

Uygulanmayacağı Durumlar

Alkolikler, uyuşturucu bağımlısı şişmanlar, mental bozukluğu olanlar, antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullanan şişmanlar, geçirilmiş majör laparaskopik ameliyatlı şişmanlar, enfeksiyöz bağırsak hastalığı olan şişmanlar, özofajitis, ülser gibi gastro intestinal sorunları olan şişmanlara mide balonu işlemi uygun değildir. Balon uygulaması gastriti olan hastalarda, reflü gibi şikayetleri olan hastalarda uygulanmaz önce tedavi istenir daha sonrasında işlem uygulanır. Gebelik ve gebelik şüphesi olan kişilere uygulanmaz, emziren anneler için de emzirme dönemi bittikten sonra uygulanması önerilir.

Kaç Dakikada Takılır?

Mide balonu endoskopi ünitesinde sedasyon altında ortalama 10-15 dk. sürmektedir.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Hastaya sedasyon (anestezi) verilerek endoskopik yöntemle balonun söndürülmesi ve ağız yoluyla çıkartılması sağlanır. Balon çıkarıldıktan sonraki dönem kiloyu koruma dönemi olarak adlandırılır. Balon çıkarma sonrası hastalar kilo alacağını düşünebilir. Çünkü balon çıktıktan sonra dolgunluk hissi geçecek daha fazla beslenme gözlenebilir. Verilen kilolarının geri alımı dikkat edilmez ise mümkündür. Diyetisyen tavsiylerine tamamı ile uyarak zayıflamanın sürmesi için katı beslenme döneminde olduğu gibi öğün araları ve öğünleri atlamaması ve diyetine devam etmesi gerekecektir.

Balon Takılma Öncesi

Beslenme

Balondan Önce Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu uygulamasından önce özel bir diyet uygulanmamaktadır. Balon takılmadan 12 saat önce katı gıdalar kesilmeli, 8 saat önce sıvı tüketimi sonlandırılmalıdır. Balon uygulamasından bir gün önce bol bol su içmeniz tavsiye edilir.

Balondan Önce Sigara ve Alkol Bırakılmalı mıdır?

Mide balonu uygulamasındsan bir gün önce sigara azaltılmalı ve alkol alınmamalıdır.

Balon Takılma Sonrası

Riskler, Yan Etkileri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Mide balonu uygulamasının yan etkisi yok denecek kadar azdır. Uygulama sonrasında ülser, reflü, bulantı, kusma, kanama, tıkanma ve delinmde gibi komplikasyonlar görülebilir. Ama bunlarla karşılaşan vaka sayısı çok azdır.

Ülser ve Reflü

Mide balonu daha önceden reflüsü olan kişilerde reflü semptomlarını arttırabilir. Bunu önlemek için hastanın mide koruyucu haplarını alması önerilir. Ülserin olması ise çok düşük bir olasılıktır.

Bulantı ve Kusma

Adaptasyon süresi geçene kadar (ilk 1-2 gün) bulantı ve kusmalar normaldir. Bununla beraber balonun mide içerinde sönmesi ya da yeteri kadar şişirilmemesi durumunda balon mide çıkışını tıkayabilir, bulantı ve kusma şikâyetlerine sebebiyet verebilir.

Kanama

İşlem endokopi yöntemiyle uygulandığı için nadiren yemek borusunun tahrişine bağlı olarak kanama olabilir.

Tıkanma

Çok düşük olasılıkla da olsa, balonun kendiliğinden sönerek barsak tıkanıklığı yapma ihtimali vardır.

Delinme

Mide balonunun delinmesi çok düşük bir ihtimaldir. Balonun içi mavi su ile doldurulduğu için balondan sızıntı olduğunu idrarınızın rengiden anlayabilirsiniz. Fark ettiğiniz anda doktorunuza bilgi verip, hastaneye başvurduğunuzda yine 10-15 dakikalık bir işlemle çıkarılmaktadır.

İlk 3 Gün

Açlık Hissi

Mide balonundan sonra balon midede hacim kaplayacağı için eskisi gibi açlık hissi yaşanmayacaktır. Ama porsiyonlarınız küçüldüğü için 2,5-3 saatte bir sağlıklı, kaliteli besinler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Hareket Kabiliyeti

Mide balonu sonrasında bireyler hareket kabiliyetlerinden bir şey kaybetmezler. Mide balonu takılma işlemi bittikten 1 saat sonra olağan günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Ağrı

Balonun takılmasından sonra bir kaç gün mide dıştan gelen cismi öğütmeye çalışacağı için ağrı yada oluşması normaldir. Ağrı kesici ilaç ve ilaçların takviyesi ile işlem sonrası mideye uyumlu hale getirmek zor değildir.

Beslenme ve Diyet

İlk 3-4 gün Beslenme

İlk günlerde mide kasılmaları, krampları, bulantı- kusma olabileceğinden ilk günlerde sıvı diyet uygulanmalıdr. Mideyi uyarıcak kasılmaları arttırıcak besinlerden uzak uzulmalıdır. Şekersiz tanesiz komposto suyu veya gaz yapmaması için laktozsuz süt, ayran, et suyu, tavuk suyu gibi proteini yüksek sıvılar tercih edilmelidir. Et/tavuk suyu yaparken mideyi uyarmaması için pişirirken salça, baharat, yağ, limon, soğan, sarmsak konulmamalıdır. Kafein mideyi çok fazla uyaracağı için ilk günlerde kahve tüketiminden uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca asit oranı yüksek meyve sularından da kaçınılması gerekmektedir.
Bulantılar, kramplar geçtikten sonra ilk etapta mideyi yormayacak hafif, püre kıvamında besinlere geçilmesi gerekmektedir. Örneğin; yoğurt, sebze püresi vb. artık tamamen kendinizi iyi hissettiğinizde katı beslenme geçilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Önerileri

Mide balonu ile zayıflamak kişinin diyetiyle yakından ilişkilir. Balon taktıran kişilerin yemek posiyonları azalmaktadır ve az az sık sık beslenme modeli hayatınıza otomatik olarak katılmaktadır. Yemeklerde besin seçiminde önce protein içeriği yüksek gıdalara yönelinmelidir. Katı sıvı ayrımı mutlaka yapılmalı yemekten önce ve sonra 1 saat sıvı tüketilmemelidir. Böylelikle hem yeterli ve dengeli beslenme sağlanır, hem de midenizin genişlemesini önlemiş olursunuz. Gazlı içecekler tüketilmemelidir. Yemek yerken lokmalar küçültülmeli ve dikey pozisyonda yemek yenmelidir. Çok yağlı, kızartılmış yemekler reflü şikayetlerini arttırdığı ve günlük kalori alımını arttırdığı için uzak durulmalıdır.

Ayağa Kalkma

Mide balonu takma işlemi bittikten 10 dakika sonra odanıza çıkartılırsınız. Odaya çıktıktan sonra 3-4 saat müşaade altında tutulursunuz. Sonrasında rahatlıkla ayağa kalkıp günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Psikoloji

Uzun yıllar boyunca kilolarıyla mücadele etmiş bireylerde, kilo alımının ruhsal ve davranışsal nedenleri son derece önemlidir. Bunların farkına varmak ve çözüm yoluna gidilmesi mide balonu ile zayıflamayı kolaylaştıracaktır. Bu süreçte hastaların diyetlerine dikkat etmeleri gerektiği bilincinde olmaları ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmeyi amaçlamaları gerekmektedir. Mide balonundan sonra hastalar kendilerini zayıfladıkça çok daha mutlu, iyi ve özgüvenli hissedeceklerdir.

Kramp

Balonun takılmasından sonra ilk 3-4 gün güt mide dıştan gelen cismi öğütmeye çalışacağı için ağrı yada kramp oluşması normaldir. 3-4 gün sonrasında mideniz balona iyiden iyiye adapte olur. Artık kramplarınız, bulantılarınız sonlanmış olur. Günlük hayatınızı, fiziksel aktivitelerinizi kesinlikle etkilemez.

Beslenme ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Balon Takılınca Diyet Yapmak Zorunlu Mudur?

Mide balonu ile tokluk daha kısa sürede sağlansa da öğünlerinizin kalori içeriği önemlidir. Bu sırada diyetisyen eşliğinde kalorisi kısıtlanmış, yaşam tarzınıza uygun bir diyet uygulamanız gerekmektedir. Bu süreçteki beslenme programlarınız sayesinde doğru beslenmeyi öğrenip, alışkanlık haline getirmelisiniz. Zaten bu süreçte balon size fazlasıyla kolaylık sağlayacaktır. Önemli olan sağlıklı besin tercihleridir. Böylelikle mide balonu ile kilo vermeyi kolaylıkla başarabilirsiniz.

Alkol

Mide balonu takıldıktan sonra alkol reflüsel şikayetleri arttırabilir. Ayrıca kalori içeriği yüksek olduğu için kilo verme sürecinizin yavaşlamasına sebep olduğu için mümkün olduğu kadar alkolden uzak durmalısınız.

Oruç

Mide balonu takıldıktan sonra oruç tutulmasnda her hangi bir sakınca yoktur.

Canım Hocam; iyi ki tanımışım sizleri.. Komplikasyonsuz , ağrısız yepyeni bir hayata merhaba dedim. İyi ki varsınız? Sevdiklerinizle musmutlu bir ömür dilerim.Mesleğinizde büyük başarılarınız daim olsun.. Ekibinize ve size her zaman minnet duyacağım..Sevgiler??? 
Ps: İhtiyacı olan herkese tavsiye ederim.Hayatınızda en mutlu olduğunuzu hissettiğiniz günler çok yakın.. İnanın..

Tuba Yorgancı Haklı

10ay once tanıstım aynı gun ameliat oldum sızde tanışın sizde olun 73 kg gitti hayat yeniden ve çok daha eğlenceli bilginize

Umut Çakır

kendisi ile bı çok defa hem keyifli hemde başarılı obezite ameliyatına girdim.tanidigim en becerikli doktorlardan biri.obez olsam ona ameliyat olurdum

Mahmut Gülşen Bingöl

İşine saygılı,insanı seven,güleryüzlü,sabırlı çok ama çok sabırlı,dürüst,hasta gibi para gibi görmeyen bakmayan dost gören,eşimin 17cmlik karaciger ameliyatını basarili bir sekilde yapan kurtaricimiz.tskler.görmek istediğimiz tıp adamı hocam siz çok ama çok iyi yerlere layıksınız...Çağrı ailesi

İsmail Çağrı

Dr.Yalım Bey’i genel cerrahi ile ilgili oluşabilecek tüm sıkıntılarınızda gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Orçun Batmaz

9ay önce tanıştım hiç düşünmeden ameliyat olmaya karar verdim.başarılı bir operasyon ardında da saat geç erken seçimi yapmadan arayabildiğim tam destek ve güven veren başarılı bir cerrah yalım hocam ...

Işıl Şekeroğlu

anlatmaya gerek yok tanımak lazım istanbulda Yalım hoca denmez baba denir adamin kralı

Fuat Ceran

Yalim hocami 5 yıl önce tanıdım ama iyiki de tanımışım çok başarılı bir ameliyatla beni sağlığıma kavuşturdu güler yüzüyle tatlı diliyle mesleğinin hakkini vererek yapan hocam benim iyiki varsiniz allahım size sağlıklı huzurlu nice yillar versin ailenizle birlikte

Figen Ersöz Can

Obezite ve metabolizma cerrahisi için tavsiye ederim

Cumhur Tekin

Adam gibi adam calismalarinda basarilar dilerim yalim BABA

Ferhat Ceran

5 ay önce tanıdım güvendim çok sevdim doktorumu ameliyat oldum ve iyiki olmuşum. hayatımda verdiğim en doğru karar diyebilirim herkese doktorumu tavsiye ediyorum iyiki tanımışım iyiki var yalım hocam ??

Seval Yılmaz

tavsiye ederim kendisi iyi ve bilgili bir cerrahtır.

Bahri Başaraner

 

sevecen ve deneyimli bir doktor?

Sezen Yalım

 Kendisi çok iyi bir cerahdır, ameliyattan üç gün sonra hiç ağrısız eve döndüm. Profesyonel ve çok güleryüzü. Her soruma ayrıntısı ile bıkmadan cevap verdi ve aydınlattı

 

Meral Adıgüzel İllez

Hastasına önce değermekte moral vermekte hem piskolojıkmen sonra ameliyatında çok basarili sevdiğim değer verdiğim bir doktor sadece üzüldüğüm bizden ayrılması öğle gerekıyormuştur saygı duyarım size basarılar dilerim

Meral Balıkçı

Ağrısız sızısız cerrahi müdahale için Yalım Hocam en doğru adres

İnanç Karacan

3 arkadaşımı ameliyat etti. Şu an üçü de hayata yeniden başlamış gibi. Alanında ülkenin en iyisi

Muzaffer Nerse

 .hayatimi bana tekrar geri veren yalin hocama sonsuz tesekkurler iyu ki siz tanimisim iyi ki beni ameliyat ettiniz..

Murat Akkaplan

Konusuna hakim, guleryuzlu, başarılı bir cerrah

Hüseyin Ünsal

Hayat Yalım hocanın dokunuşu ile daha güzel 2.5 sene araştırdığım konuştuğum doktor sayısız kendisi ile yaptığım 10 dakikalık görüşme sonucu hayatımı değiştirdi bilgisi ve ilgisi çok fazla her zaman ulaşılabilir olması ve sizin tüm sorularınızı sabırla en iyi şekilde cevap veren birisidir sayesinde artık daha sağlıklıyım ? cansın Hocam .. King Of The Doc.

Berk Taşkın

Ellerinde yeniden doğdum,kesinlikle tavsiye ederim

Mustafa Güler

Başarılı operasyonlar yapan sayın doktorumuz sonuna kadar destekçisiyiz

Bilge Arval

Sizi Arayalım

WhatsApp WhatsApp Destek