Obezite Sınırı Nedir? - İzmir Bariatrics

Obezite, aşırı miktarda vücut yağına sahip olmakla ilişkili genetik ve dış faktörler ile kötü beslenme şekillerinden kaynaklanan kontrol edilmesi zor fakat tedavi edilebilir bir hastalıktır. Dünya çapında önemli bir sağlık sorunu olan obezite ile başa çıkmak ve yönetmek mümkündür. Bir kişinin obezite olup olmadığını anlamak için vücut kitle indeksi ölçülür. Bu indeks, 30 ya da daha yüksek ise obezite teşhisi konur. 30’dan düşük ve 25’ten yüksek vücut kitle indeksine sahip olanlar ‘’kilolu’’ sınıfındadır. Daha düşük sonuca sahip olmak 18.5’e kadar ‘’normal’’ olarak nitelendirilir.

Vücut kitle indeksini hesaplamak için kilonuzu, boy ölçünüzün karesine bölmelisiniz. Örneğin, 125 kilograma ve 1.83 cm boya sahip biri, 125 / (1.83) x (1.83) denklemini hesaplar. Sonuç 37’nin üzerinde yani hasta, obezitedir.

Obezite Kategorileri Nelerdir?

Obezite, kendi içerisinde de kategorilere sahiptir. Vücut kitle indeksi ileri seviye obezite hastalarda 30’u aşkın sonuçlar verebilir. Hepsi obez olarak isimlendirilse de ayrıntılı tanımlama şu şekilde gerçekleşir.

  • 30 ila 35 arasında – 1. basamak Obezite
  • 35 ila 40 arasında – 2. basamak Obezite
  • 40 veya daha üzeri – 3. basamak Obezite (Morbid Obez)
  1. basamak obezite, aşırı ya da şiddetli obezite olarak da sınıflandırılır. Şiddetli obezitesi olan kişilerin tedavi seçenekleri için sağlık uzmanlarını görmeleri gerekir.

Vücut Kitle İndeksi Obezite Hesaplamasında Güvenilir Mi?

Vücut kitle indeksi, sağlık riskini hesaplamak için kullanılan araçlardan biridir. Doktorlar, sağlık riski değerlendirilirken kan basıncı, kolesterol seviyesi, kan şekeri seviyesi, ailede kalp hastalığı öyküsü, yaş, cinsiyet, bel çevresi, fiziksel aktivite düzeyi, menopoz durumu, sigara içme durumu gibi diğer faktörler, de dikkate almaktadır. Sonuç genellikle yetişkinler için doğrudur. Çocuklar, ergenler, hamile kadınlar, minyon yapılı ya da kaslı bireyler için vücut kitle indeksi sonuçları, dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Aksi takdirde sonuç istenildiği kadar güvenilir olmayabilir.

Çoğunlukla vücut kitle indeksi, obezite ölçümü yapmak üzere iyi bir yöntemdir. Fakat bazı durumlarda hastaların kendi kendine yaptıkları vücut kitle indeksi doğru sonuç vermez. Örneğin, fazla kaslı ve formda bir sporcuysanız obez grubuna dahil edilseniz dahi, vücudunuzun çoğunluğunun yağ değil kas olması nedeni ile isimlendirme gerçekleri yansıtmaz. Buna ek olarak, yaşlıysanız ya da yıllar boyunca fazla miktarda kas kütlesi kaybettiyseniz vücut kitle indeksiniz obeziteyi işaret etmese de düşündüğünüz kadar iyi durumda olmayabilirsiniz. Kesin sonuçlar için doktorunuza başvurun.

Hizmet ve detaylı bilgiler için https://www.izmirbariatrics.com/obezite-cerrahisi-nedir/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek