Obezite Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir? - İzmir Bariatrics

Obezite tedavisinde birçok yöntem bir arada kullanılmaktadır. Cerrahi ya da cerrahi olmayan pek çok metot bir arada kullanılarak hedeflenen kilonun verilmesi sağlanabilir. Etkili ve güvenli bir kilo verme programı, hekimler ile birlikte oluşturulmalıdır. Obezite tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler aşağıda sıralandığı gibidir.

Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirme

Yüksek yağlı yiyeceklerin daha fazla meyve ve sebze ile değiştirilmesi, obezite kişilerin kilo vermesine yardımcı olabilir. Aşırı kilo ve yağ birikmesinin bir nedeni, bir kişinin kullandığından daha fazla kalori tüketmesidir. Zamanla bu kilo almaya yol açabilir. Bazı yiyecek türlerinin kilo alımına yol açma olasılığı daha yüksektir. İşlenmiş gıdalar, yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi katkı maddeleri içerir. Bu, vücutta ek kilo alımı ile sonuçlanan değişikliklere neden olabilir. Şeker ve yağ açısından işlenmiş hazır gıda alımını azaltmak, kepekli tahılların, taze meyve ve sebze gibi diğer yüksek lifli gıdaların tüketimini arttırmak, kilo vermede etkilidir. Yüksek lifli bir diyetin bir avantajı, vücudun daha çabuk doyduğunu hissetmesi ve daha fazla yemenin bu sayede daha az cazip gelmesidir. Kepekli tahıllar, uzun süreli tok hissi sağlar, çünkü sindirimleri daha uzun sürer.

Fiziksel Aktiviteleri Arttırma

Düzenli olarak spor yapmak ve fiziksel aktiviteleri arttırmak, obezite insanların kısa sürede daha hızlı kilo vermesini sağlar. Spor, zaman ve emek ister bu nedenle kısa süreler için makul hedefler koyulmalıdır. Doktor tavsiyesi ile uzman yardımı olarak uygun bir spor programı yapmak ve mümkün olduğunca programa uymak önemlidir. Bununla birlikte hayatın içerisinde fiziksel aktiviteleri küçük de olsa arttırmak zamanla önemli farklar yaratabilir.

Gündelik hayatta fiziksel aktiviteleri arttırmanın etkili yolları şunlardır:

  • Yürüyüş, koşu yapmak
  • Asansör yerine merdiven kullanmak
  • Otobüsten bir durak önce inmek ve yolun geri kalanında yürümek
  • Arabayı uzağa park etmek
  • Egzersiz bisikleti kullanmak
  • Bahçecilik, ev işleri veya köpeği gezdirme gibi ev işlerine katkıda bulunmak.

Haftanın çoğu gününde 60-90 dakikalık orta derecede yoğun aktivite yapmak hedeflenen kiloların verilmesini kolaylaştırır.

Cerrahi Yöntemler

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı en çok tercih edilen zayıflama yöntemlerinden biridir ve %60 ila %80 arasında kilo kaybı sağlar. Operasyonda midenin üst kısmı midenin geri kalanından bölünerek yaklaşık 30 mililitre hacminde küçük bir mide torbası oluşturulur. Daha sonra, ince bağırsağın ilk kısmı bölünür ve bölünmüş ince bağırsağın alt ucu açılarak yeni oluşturulan küçük mide torbasına bağlanır. İşlem, bölünmüş ince bağırsağın üst kısmının ince bağırsağa bağlanmasıyla tamamlanır. Bağırsak hormonlarında iştahı azaltan ve tokluğu artıran olumlu değişiklikler üretir.

Tüp Mide Ameliyatı

Prosedür sırasında midenin yaklaşık %80’i alınır, kalan mide tüpü andırdığı için bu ismi alır. Midenin tutabileceği yiyecek miktarını kısıtlayan tüp mide ameliyatı, birkaç gün boyunca hastanede kalmayı gerektirir. Bağırsak hormonlarında açlığı baskılayan, iştahı azaltan ve tokluğu artıran olumlu değişikliklere neden olur.

Ayarlanabilir Gastrik Bant

Ayarlanabilir gastrik bant, midenin üst kısmının etrafına yerleştirilen, midenin geri kalanının bandın altında küçük bir kese oluşturacak şekilde şişirilerek durmasını sağlayan banttır. Daha küçük mide daha az yemeyi gerektirir ve hasta kısa sürede doyar. Yiyecekler normalde olduğu gibi sindirilir ve emilir. Detaylı bilgi almak için

www.izmirbariatrics.com/obezite-cerrahisi-nedir/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek