Obezite Testi Nasıl Yapılır? - İzmir Bariatrics

Obezite, sadece estetik kaygıların ötesinde vücudun aşırı miktarda yağlı olmasına işaret eden kalp hastalığı, kanser ya da diğer sağlık sorunlarını tetikleyen ciddi bir hastalıktır. Obez olup olmadığını anlamak için genellikle hastaların vücut kitle indeksi ölçülür. Doktorlar, yetişkin hastalar için öncelikle vücut indeksini hesaplar. Yaygın olarak doğru sonuçları veren bu yöntem dışında bazen alternatiflere başvurmak doktorun inisiyatifindedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi, kişinin olması gereken yağ oranında olup olmadığını anlamaya yarar. Kişinin kilosu, boy ölçüsünün bölünüp vücut kitle indeksi bulunur. Örneğin 52 kilogram ve 1.63 boyundaki birinin vücut kitle indeksini bulmak için 52 / (1.63) ² yani 53 / (1.63) x (1.63) işlemi uygulanır. Sonuç 19.6 yani ‘’normal’’dir.

Genellikle, bu indeks vücuttaki toplam yağ oranı ile ilişkilidir. Vücut kitle indeksinin artması, kişinin toplam yağ oranının artması anlamına gelir.

Vücut kitle indeksine göre sonuçlar şunlardır:

  • 18,5’in altında – Çok zayıf
  • 18,5 ila 24,9 arasında – Normal
  • 25,0 ila 29,9 arasında – Kilolu
  • 0 ve üstü – Obezite

Kilolu anlamına gelen vücut indeksinin 25,0 ila 29.9 arasında olması durumu bir sağlık sorunudur. Fazla kilolar, fiziksel aktivitelerinizi ve sosyal hayatınızı kısıtlar. Ayrıca obezite de dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. 30.0 ve üstü olmak ciddi bir hastalık olan obeziteye işaret eder. Obeziteyi daha iyi anlamak ve tedavi etmek için bir doktora başvurmanız gerekir.

Bel Ölçünüzü Hesaplayın

Bel ölçüsünü hesaplamak, obeziteyi anlamanın diğer yollarından biridir. Kişiler, bir mezura alarak karnı arkadan öne doğru sararak bel ölçüsünü almalıdır. Kadın ve erkeklerin vücut yapı ve ölçülerinin farklı olması nedeniyle vücudun sahip olduğu yağ oranı değerlendirmesi farklı sayılar üzerinden belirlenir. Çıkan sonuçlara göre kadınların bel ölçüsü, 89,9 cm’den fazla ise karın çok fazla yağlıdır. Erkeklerin bel ölçüsü ise 101,6 cm’den fazla ise bu fazla yağlı bir karna sahip olunduğuna işaret eder.

Yapılan araştırmalar vücut kitle indeksi ne olursa olsun karın bölgesinin fazla yağlı olmasının son derece sağlıksız ve hastanın dikkat etmezse ilerleyen zamanlarda obeziteye yakalanabileceğini gösteriyor. Vücut kitle indeksi, yaygın olarak doğru sonuçları verir, fakat yağ oranı test sonucunda kati olarak belirlenemez. Bazı hastalar daha ağır olmasına rağmen daha yüksek kas oranına sahiptir ve bu durumda sonuçları ‘’obez’’ çıkabilir. Kesin bir sonuç için doktorunuza danışın.

Detaylı bilgiye ve hizmetlere https://www.izmirbariatrics.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek