Obeziteyle Nasıl Mücadele Edilir? - İzmir Bariatrics

Obezite, aşırı miktarda vücut yağı içeren ve günlük yaşam aktiviteleri ile birlikte sosyal yaşamı da kısıtlayan bir hastalıktır. Kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon ve bazı kanserler gibi ciddi sağlık problemlerine neden olan obezite genellikle, kötü beslenme, hareketsizlik ve genetik faktörlerin bir araya gelmesi ile meydana gelir. Bu denli zararlı olan obeziteyle mücadele etmenin tek veya basit bir yolu yoktur. Obezite, karmaşık bir sorundur ve çok yönlü bir yaklaşım gerektirir. Erken yaşlarda obezitenin önüne geçmek için okullarda hem velilere hem de çocuklara karşı bilgilendirme yapılmalıdır.

Obeziteyi Önlemenin Yolları

Yüksek lif oranına sahip yiyecekler tüketmek

Yüksek lifli gıdalar az kalori ve az yağa sahiptir, bu da sağlıklı beslenme ile birlikte uzun süre tok olmak anlamına gelir. Çünkü bu tip gıdalar yavaş sindirilirler. Bu sayede kan şekeri hızla düşmez ya da yükselmez. Kepekli tahıllar, birçok kilo verme diyetinin eksik olduğu magnezyum ve B6 vitamini gibi besinleri de sağlar. İyi bir lif dozu almanın harika bir yolu, güne yüksek lifli tahıl ile başlamaktır.

Sık sık sebze ve meyve yemek

Havuç, kabak ve brokoli gibi çiğ sebzelerin kalorileri oldukça düşüktür, ancak suları yüksektir ve sindirimi yavaştır, bu nedenle mideyi doldurma eğilimindedirler. Yaklaşık 18.000 kişiyle yapılan bir çalışmada, araştırmacılar salata yiyenlerin, genel sağlık için önemli olan C ve E vitaminleri, folat ve karotenoidlere yüksek seviyelerde olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmacılar ayrıca, vejetaryen beslenen insanların et yiyenlerden ortalama yüzde 3 ila 20 daha az kiloya sahip olduğunu bulmuşlardır. Gün içerisinde istenilen miktarlarda sebze ve meyve tüketmek dahi kilo vermeyi sağlar.

Spor yapmak

Sağlıklı ve doğru porsiyonlar yemenin yanı sıra spor yapmak da obezite ile mücadele etmede en etkili yollardan biridir. Düzenli olarak spor yapmak, yüksek miktarlarda kalori yakmayı sağlar. Vücutta spor sonrasında ilk önce karbonhidratlar ve sonrasında yağlar yakılmaktadır. Bu sebeple uzun bir süre periyodik olarak spor yapmak, en iyi sonuçlara kavuşmak için gereklidir. Yapılacak sporun süresi, içeriği ve rutini belirlenirken uzman kişilere danışmak mümkündür.

Güne kahvaltı ile başlamak

Birçok kişi kahvaltıyı keserek kalorileri keseceklerini düşünmesine rağmen, bu tam olarak doğru değildir. Araştırmalar, kahvaltı etmenin gün içinde daha az toplam kalori tüketmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Amerika’da yapılan bir başka araştırma ise kahvaltı yapan erkeklerin yapmayan erkeklere göre yaklaşık 2.5 kilo daha hafif olduğunu ve kadınların ise tam 4 kilo daha hafif olduğunu gözler önüne sermiştir.

Dengeli protein – karbonhidrat tüketimi

Diyet yaparken yeterli miktarda protein almak kaslarını değil vücuttaki yağı kaybetmeye yardımcı olur. Karbonhidratlı gıda tüketimini azaltarak daha çok protein yapmak faydalı bir strateji olabilir. Bununla birlikte yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı diyetler yapmak tamamıyla doğru değildir. Ayrıca aşırı protein ile beslenmekten kaçınmak gerekir. Genellikle obezleri etkileyen tip 2 diyabetli insanlar böbrek hastalığı için daha büyük risk altındadır ve aşırı protein tüketmek sorunu artırabilir. Uygulayacağını her diyet öncesinde doktorunuza danışınız.

Obezite tedavisiyle ilgili tüm detaylara 

www.izmirbariatrics.com/obezite-cerrahisi-nedir/ adresinden ulaşabilirsiniz. 

 

WhatsApp WhatsApp Destek