Soru-Cevap - İzmir Bariatrics

Soru-Cevap

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verilir?
Ameliyattan sonra önerilere ve beslenme düzenine dikkat eden hastaların fazla kilolarının yaklaşık %60-70’i ilk 6 ayda kaybedilir.Kalan %30-40kilo ise geri kalan 6 ayda gider ve toplam bir yılda fazla kiloların %100’ünün kaybedilmesi hedeflenir.
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?
Laparoskopik (kapalı) ameliyatlar genel olarak çok ağrılı olmayan ameliyat yöntemleridir.İlk uyanmadan sonra yaklaşık 3-4 saatlik sürenin sonunda ağrı %80 oranında azalır.
Hangi Durumlarda Tüp Mide Ameliyatı Yapılmamalı?

Psikiyatrik rahatsızlığı olan, , alkol ya da madde bağımlılığı olan, kanser hastalığı olan, genel anestezi alamayacak olan, tedavi edilmemiş mide hastalığı olan kişilere tüp mide ameliyatı uygulanmamalıdır.

Ameliyat Öncesinde Hangi Testler Yapılıyor?

İlk görüşme ve tarih belirlemeden sonra ameliyatın öncesi gün ameliyat ve anesteziye uygunluğun belirlenmesi için geniş bir kan tahlili,tüm batın ultrasonu,EKG,solunum fonksiyon testi,akciğer röntgeni yapılır.Daha sonra sonuçlarla birlikte Anestez,Göğüs hastalıkları,Dahiliye,Psikiyatri,Kardioloji doktor konsültasyonları yapılır.En son olarak ameliyat günü operasyon öncesi sedasyon altında endoskopi işlemi yapılıp hazırlık tamamlanır ve hasta operasyona alınır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Günümüzde yapılan çalışmalar obezite cerrahisinin gebelik diyabeti veya yüksek tansiyon gibi hamileliği riske atabilecek durumları yarıya yakın oranda azaltarak sağlıklı bir gebelik için bir çok risk faktörünü azalttığını göstermektedir. Bunun yanı sıra aşırı kilolu bebek riski de azalacağından sezaryen oranı düşmektedir. Ancak gebelik için ameliyat sonrası minimum 10 ay, ideal olarak ise 15-18 ay beklemeleri gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Duş Alabilirim?

Taburcu günü dreniniz çıkarılır ve sadece dren yerine pansuman yapılır.Ertesi gün o pansuman da açılıp banyo yapabilirsiniz.Banyo sonrası tekrar pansuman ile yaranın kapatılmasına gerek yoktur.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman İşime Dönebilirim?

Ameliyattan sonra masa başı çalışmalarına 3-5 gün sonra başlayabilirsiniz. Ağır aktivite gerektiren işlere ise 15-20 gün sonra başlayabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kaç Gün Yatacağım?

Hastanemizdeki özel odanızda 2 gece kalacaksınız.Bütün kaçak testleriniz tamamlandıktan sonra taburcu olursunuz

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sigara İçebilir Miyim?
Midedeki dikiş hattındaki dokunun beslenmesini ve iyileşmesini azalttığı ve kaçak gelişme riskini arttırdığı için ameliyat sonrasındaki ilk 1 ay sigara kullanmanızı önermiyoruz.
Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Denize/Havuza Girebilirim?

Ortalama 1 hafta sonra denize ya da havuza girebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Saç Dökülmesi Olur Mu?

Saç dökülmesi obezite cerrahisinden sonra hastaların genelini  etkileyebilen bir sorundur. Ameliyat stresi, vitamin-mineral eksiklikleri, besin alımındaki yetersizlik, su tüketimindeki yetersizlik saç dökülmesi sorununu arttıran temel sebeplerdir. Bütün bu yetersizlikler giderilse bile vücudun kalori alımındaki azalma ve metabolik dengenin ani değişimi de saç dökülmesine sebep olabilir. Endişelenmeyin bu dönemde dökülen saçlar kısa sürede yeniden çıkacaktır.Kulanılacak olan ilaç tedavileri (biotin hapları v.s.) pek işinize yaramamaktadır

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Alkol Kullanımı

Ameliyattan sonraki ilk 3 ay  alkol tüketilmemesi önerilmektedir.Fakat içerdiği yüksek kalori nedeniyle ömrünüz boyunca dengeli tüketmeniz önerilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Asitli Gazlı İçecek Tüketimi

Tüp mide ameliyatının ilk 3 ayında mide kramplarına ve genişlemeye yol açması nedeniyle kesinlikle önerilmemektedir.3. aydan sonra gazı alınmış soda içilebilir. Fakat kola ve ice tea gibi katkı maddeli ve yüksek kalorili içeçekler 1. yıldan sonra kilo kontrolü açısından çok sınırlı bir şekilde tüketilebilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kahve Tüketimi

Kafein içeren kahve kullanımı ameliyattan sonraki ilk 1 ay önerilmemektedir.1.aydan sonra günde 2 bardak kahve(türk kahvesi veya nescaffe) alımı metabolizmanın hızlanması açısından faydalı olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Cinsellik

Obezite cerrahisi sonrasında yüksek efor gerektiren aktivitelerden ilk 15 gün uzak durmanızı öneriyoruz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Protein Alımının Önemi

Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların hızlı kilo verirken kaslarında kayıp yaşamaması için ilk 1 yıl günlük en az 60 gram 1. yıldan sonra da en az 100 gr protein tüketmesi gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sarkma Olur Mu?

Kilo verme sürecinizde düzenli ve vücut şekillendirici sporlar yaparsanız, cildinizde sarkma sorununu en aza indirgersiniz.Sarkma birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir.En önemli etken yaştır.Tüp mide ameliyatından sonra yavaş kalıcı ve dengeli kilo kaybı sarkmayı engelleyen en önemli etkendir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Bulantısı

Ameliyattan sonra mide bulantısının temel sebepleri mideyi alabileceğinden fazla besinle zorlamak, hızlıca yemek, yeteri kadar çiğnemeden yutmaktır.Bulantıların psikolojik tabanı da bulunmaktadır.Ameliyat sonrası ağız tadınızda değişiklikler görülebilir.(ameliyat öncesi çok sevilen bir besinin görülmeye bile tahammül edilememesi veya hiç sevilmeyen bir şeyin canınızın istemesi gibi) Mide bulantılarının önüne geçmek için doygunluk hissedildiği an yeme-içme bırakılmalı, lokmalar küçültülüp iyice çiğnenmeli ve yavaş yenmelidir.

Ameliyat sonrası ne zaman uçağa binebilirim?
Hastaneden taburcu olduğunuz anda uçağa binebilirsiniz.
Hastanede veya sonrasında refakatçi ihtiyacım olacak mı?

Hastanemizde size yardımcı olacak yeterli sağlık personeli olması ve laparoskopik yöntemle ameliyat olmanız durumunda mutlak olarak refakatçıya ihtiyacınız olmayacaktır.Birçok kişisel aktivitenizi kendiniz yapabilecek durumda olursunuz.Zaten ameliyat sonrası 4-5. saatten itibaren yürümelere başlamanız gerekmektedir.Hastanede bulunan hemşirelerimiz ve yardımcı sağlık personelleri bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Ancak özellikle açık cerrahi uygulanması durumunda refakatçi ihtiyacınızın olabileceğini unutmayınız. Hastaneden çıktıktan sonra pek çok işinizi kendiniz yapabilirsiniz, ancak ilk hafta çevrenizde size yardımcı olacak birilerinin olması yararlı olacaktır.

Ameliyat sonrası beslenmeye ne zaman başlayacağım?

Midenizde ve bağırsağınızda yapılan değişiklik nedeniyle ağızdan beslenmeye yavaş yavaş geçecek ve size vereceğimiz ayrıntılı bir program çerçevesinde devam edeceksiniz. Ameliyat sonrası 1. gün önce yudum yudum su sonraki gün ise sıvı gıdalar daha sonra ise yarı katı ve katılar sırasıyla beslenmeniz devam edecek.Size detaylı bir diyet be beslenme eğitimi verilecektir.

Canım Hocam; iyi ki tanımışım sizleri.. Komplikasyonsuz , ağrısız yepyeni bir hayata merhaba dedim. İyi ki varsınız? Sevdiklerinizle musmutlu bir ömür dilerim.Mesleğinizde büyük başarılarınız daim olsun.. Ekibinize ve size her zaman minnet duyacağım..Sevgiler??? 
Ps: İhtiyacı olan herkese tavsiye ederim.Hayatınızda en mutlu olduğunuzu hissettiğiniz günler çok yakın.. İnanın..

Tuba Yorgancı Haklı

10ay once tanıstım aynı gun ameliat oldum sızde tanışın sizde olun 73 kg gitti hayat yeniden ve çok daha eğlenceli bilginize

Umut Çakır

kendisi ile bı çok defa hem keyifli hemde başarılı obezite ameliyatına girdim.tanidigim en becerikli doktorlardan biri.obez olsam ona ameliyat olurdum

Mahmut Gülşen Bingöl

İşine saygılı,insanı seven,güleryüzlü,sabırlı çok ama çok sabırlı,dürüst,hasta gibi para gibi görmeyen bakmayan dost gören,eşimin 17cmlik karaciger ameliyatını basarili bir sekilde yapan kurtaricimiz.tskler.görmek istediğimiz tıp adamı hocam siz çok ama çok iyi yerlere layıksınız...Çağrı ailesi

İsmail Çağrı

Dr.Yalım Bey’i genel cerrahi ile ilgili oluşabilecek tüm sıkıntılarınızda gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Orçun Batmaz

9ay önce tanıştım hiç düşünmeden ameliyat olmaya karar verdim.başarılı bir operasyon ardında da saat geç erken seçimi yapmadan arayabildiğim tam destek ve güven veren başarılı bir cerrah yalım hocam ...

Işıl Şekeroğlu

anlatmaya gerek yok tanımak lazım istanbulda Yalım hoca denmez baba denir adamin kralı

Fuat Ceran

Yalim hocami 5 yıl önce tanıdım ama iyiki de tanımışım çok başarılı bir ameliyatla beni sağlığıma kavuşturdu güler yüzüyle tatlı diliyle mesleğinin hakkini vererek yapan hocam benim iyiki varsiniz allahım size sağlıklı huzurlu nice yillar versin ailenizle birlikte

Figen Ersöz Can

Obezite ve metabolizma cerrahisi için tavsiye ederim

Cumhur Tekin

Adam gibi adam calismalarinda basarilar dilerim yalim BABA

Ferhat Ceran

5 ay önce tanıdım güvendim çok sevdim doktorumu ameliyat oldum ve iyiki olmuşum. hayatımda verdiğim en doğru karar diyebilirim herkese doktorumu tavsiye ediyorum iyiki tanımışım iyiki var yalım hocam ??

Seval Yılmaz

tavsiye ederim kendisi iyi ve bilgili bir cerrahtır.

Bahri Başaraner

 

sevecen ve deneyimli bir doktor?

Sezen Yalım

 Kendisi çok iyi bir cerahdır, ameliyattan üç gün sonra hiç ağrısız eve döndüm. Profesyonel ve çok güleryüzü. Her soruma ayrıntısı ile bıkmadan cevap verdi ve aydınlattı

 

Meral Adıgüzel İllez

Hastasına önce değermekte moral vermekte hem piskolojıkmen sonra ameliyatında çok basarili sevdiğim değer verdiğim bir doktor sadece üzüldüğüm bizden ayrılması öğle gerekıyormuştur saygı duyarım size basarılar dilerim

Meral Balıkçı

Ağrısız sızısız cerrahi müdahale için Yalım Hocam en doğru adres

İnanç Karacan

3 arkadaşımı ameliyat etti. Şu an üçü de hayata yeniden başlamış gibi. Alanında ülkenin en iyisi

Muzaffer Nerse

 .hayatimi bana tekrar geri veren yalin hocama sonsuz tesekkurler iyu ki siz tanimisim iyi ki beni ameliyat ettiniz..

Murat Akkaplan

Konusuna hakim, guleryuzlu, başarılı bir cerrah

Hüseyin Ünsal

Hayat Yalım hocanın dokunuşu ile daha güzel 2.5 sene araştırdığım konuştuğum doktor sayısız kendisi ile yaptığım 10 dakikalık görüşme sonucu hayatımı değiştirdi bilgisi ve ilgisi çok fazla her zaman ulaşılabilir olması ve sizin tüm sorularınızı sabırla en iyi şekilde cevap veren birisidir sayesinde artık daha sağlıklıyım ? cansın Hocam .. King Of The Doc.

Berk Taşkın

Ellerinde yeniden doğdum,kesinlikle tavsiye ederim

Mustafa Güler

Başarılı operasyonlar yapan sayın doktorumuz sonuna kadar destekçisiyiz

Bilge Arval

Sizi Arayalım

WhatsApp WhatsApp Destek